Szeptember 3-án került megrendezésre az első satRday konferencia, aminek célja hogy alkalmat adhasson elérhető árú, színvonalas R-rel kapcsolatos információgyűjtésre, tapasztalatcserére. Ezt a konferenciát mi mint Ezüst szintű szponzor támogattuk, illetve előadást is tartottunk a délelőtt folyamán.
A program tutorialokkal indult, amik közül meglehetősen nehéz volt választani. Végül azt tudtuk meg, hogyan lehet komoly, kész weboldalak mintái alapján gyönyörű Shiny appokat készíteni, illetve hogy milyen újdonságok várják a CRAN megjelenést a data.table csomagban.
A reggeli kávészünet után elkezdődött az előadások sorozata, amit Csárdi Gábor kezdett; mesélt az R múltjáról, hogy miért ne készítsen az ember nagy R csomagot, illetve megmutatta a MetaCRAN és az R-Hub projekteket.
Számunkra a legérdekesebb Arun beszámolója volt a data.table csomag újdonságairól, illetve Mark van der Loo "validate" csomagja, ami kifejezetten adatminőség-ellenőrzésre jó, és később egy teljes csomag-ökoszisztéma fog épülni rá.
A délután folyamán Thomas Levine lepett meg mindenkit egy hangos előadással, amiben azt mutatta meg, hogyan lehet zenét kicsikarni az R-ből, illetve felvetette a kérdést, hogy miért csak a szemünket használjuk adatok felfedezésére?
Az konferencia formális programja az adatvizualizációs verseny résztvevőinek bemutatóival és eredményhirdetéssel ért véget, és habár így is több, mint 12 órát töltöttek el a résztvevők együtt, több mint felük egy közeli bárban folytatta az informális eszmecserét.
Összességében egy jó hangulatú, érdekes és felettébb hasznos napot sikerült együtt tölteni, büszkék vagyunk rá hogy a segítségünkkel egy ilyen eseményt hoztak létre a szervezők.